Yüksel Proje, tasarım ve görselleştirme süreçlerine
Microsoft Azure ile hız kazandırdı

Customer

Yüksel Proje

Partner

CloudCan

Products and Services

Azure
Azure Monitor
Azure Sentinel
Azure Virtual Machines

Industry

Professional Services

Organization Size

Large (1,000 - 9,999 employees)

Country

Turkey


"BT süreçlerinde basit bir kural vardır; Maliyetleri optimize et ve iş süreçlerini azalt. Microsft Azure N serisi sunucular ve Cloud servisleri ile maliyetlerimizi optimize edip, iş süreçlerimizi 3 te 1 oranında azalttık."

Erhan Eviz: IT Manager Yüksel Proje

"Sağladığımız çözümle çalışanlar herhangi bir cihazdan işlerine kaldığı yerden hızlı bir şekilde devam edebiliyor. Bu, Yüksel Proje’ye rakiplerine karşı oyunun kurallarını değiştiren bir güç kazandırdı."

Mustafa Cerit: Bulut Çözüm Mimarı CloudCan

"Azure Batch servisiyle SaaS tabanlı render hizmeti sunmak için çalışmalarımız devam ediyor. Bu Azure çözümüyle müşterilerimizde değer oluşturmaya devam edeceğiz."

Alper Kocatmaz: Kurucu Ortak CloudCan

Türkiye’nin en büyük mühendislik ve müşavirlik firmalarından biri olan Yüksel Proje, 42 yıllık tecrübesiyle faaliyet gösterdiği 28 ülkede pek çok büyük ölçekli projeye imza atıyor. Ulaşım, altyapı ve üstyapı inşaatı alanlarında; tasarım, inşaat kontrollüğü ve proje yönetimi hizmetleri sunan Yüksel Proje, Engineering News Record tarafından dünyanın en büyük 199. tasarım firması seçildi. Türkiye’nin en büyük hizmet ihracatçıları arasında yer alan Yüksel Proje, kritik iş süreçlerini ve çalışanların üretkenliğini bulut teknolojileriyle nasıl etkin kılıyor buradan keşfedin.

2017’de kurduğu AR-GE Merkezi ile sektörde bir ilke imza atan ve son iki yıl içerisinde tasarım alanındaki başarılarını uluslararası yarışmalardan kazandığı 7 tasarım ödülüyle taçlandıran Yüksel Proje, özellikle mühendislik çalışmalarında projelerini daha hızlı sonuçlandırmak için esnek ve güvenli teknolojiler arayışına girdi. Bulut platformlarında saha deneyimi ve bilgi birikimiyle tanınan Microsoft iş ortağı CloudCan ile çalışma kararı alan Yüksel Proje, Microsoft’un bulut platformu Azure üzerindeki NVIDIA GPU’lu sanal sunucu servisi ve bu sunucunun güvenliğini sağlayacak olan Azure güvenlik servisleriyle aradığı platforma kavuştu.

Yüksel Proje, özellikle Azure’un Remote Rendering hizmeti ile yüksek kaliteli üç boyutlu içerikler işleyerek cihazlarında bu içeriklerin akışını gerçek zamanlı olarak gerçekleştirebiliyor.

Sanal sunucu projesi öncesinde de CloudCan desteğiyle 1100’ün üzerinde çalışanını Office 365’e geçiren kurum, bunu takiben yedekleme çalışmaları için de Azure Blob Storage çözümünü tercih etti. Özellikle son bir senedir Microsoft çözümlerinin çok büyük bir bölümünü kendi servislerine entegre eden Yüksel Proje, bulut kullanımını bu süre zarfında %80’lere çıkardı. Son olarak mühendislik hesaplamalarından tasarım tarafında animasyon ve render süreçlerine ekiplerin Azure üzerindeki sanal makineler üzerinden yürüttüğü çalışmalarla hem iş yükleri azaldı hem de daha güvenli ve daha erişilebilir bir hal aldı. Yüksel Proje, proje yönetimi ve müşavirlik sektöründe bütün yapısını Microsoft tarafındaki çözümlerle eşleştirip bunu kullanıcılarının kullanımına sunan örnek firmalardan biri.

Yüksel Proje, Azure’un işlem gücüyle fiziksel sınırların ötesine geçiyor

Kurumun portföyü ülkemize değer katan pek çok projeyle dolu. Metro, köprü, yol, tünel, demiryolu, deniz yapısı, bina ve altyapı projelerinin tasarım veya teknik müşavirliğini yürüterek pek çok büyük çaplı çalışmada yer alan Yüksel Proje, ilk yurtdışı ofisini açtığı 2002’den bu yana pek çok ülkede de ofislere sahip. Yürütülen çalışmaların takibi ve ekipler arasında işbirliği süreçleri için çözüm arayışına giren kurum, gecikme ve performans sorunlarını elemine edecek esnek ve güvenli bir iş modeli ihtiyacı içindeydi.

Yakın zamana kadar mühendisler, tasarımcılar ve mimarlar, karmaşık 3D grafik uygulamalarını çalıştırmak için 5.000 ile 10.000 ABD dolar arasında bir maliyeti olan iş istasyonlarına ihtiyaç duyuyordu. Ayrıca teknolojileri gereği çoğunlukla taşınabilir olmayan bu cihazların ihtiyaç anında her an her yerde kullanılması mümkün değildi. Bu noktada sanal sunucuları değerlendirmeye alan proje ekipleri, CloudCan danışmanlığı ve hizmet yönetimi altında Microsoft Azure’a odaklandı.

Microsoft Azure’un NVDIA tabanlı GPU’ları olan sanal sunucularına geçen Yüksel Proje, tam performans sanal masaüstü altyapısı ile çalışmalarına güvenli bir şekilde devam edebiliyor. Ayrıca ihtiyaca göre ölçeklenebilen kaynaklar ile iş süreçlerine göre gerekli performansı elde edebiliyor. Sağlanan bu çözümle Yüksel Proje’nin çalışanları Autodesk Revit, AutoCAD, 3Ds Max, Civil 3D, Maya, Vred, Lumion 3D, Tekla, Bentley, Plaxis 3D ile deprem ve tünel simülasyonları Twinmotion (Real Time Render & Animation), Epic Game (VR Game Engine) gibi güçlü ve performans gerektiren uygulamaları düşük performanslı bir cihazdan bile Azure’a bağlanarak kullanabilmektedir.

Azure’da NVIDIA Tesla serili grafik kartlar ile daha hızlı sonuçlar

Azure N serisi sanal sunucularla kaliteli uzaktan görselleştirme, tahmine dayalı analiz, simülasyon, derin öğrenme, grafik işleme ve video düzenleme gibi yüksek işlem gücü gerektiren senaryolar için sunduğu NVIDIA Tesla platformu ve NVIDIA GRID 2.0 teknolojisi sayesinde, bulutta kullanılabilen en yüksek kaliteli grafik desteği sağlar. N serisi ayrıca, birbirine sıkıca bağlı paralel bilgi işlem iş yükleri için, iyileştirilmiş düşük gecikme süreli ve işleme düzeyi yüksek bir ağ arabirimi sağlayan NC24r yapılandırması da sunmaktadır.

Detaylı örneklerle Yüksel Proje’nin kazandığı avantajlar şu şekilde özetlenebilir. Kurumun seçtiği NC24s v3 ve NC12s v3 serili Azure sanal sunucularında kullanılan bazı uygulamalarda render işlem sürelerinin 24 saatten 8 saate, 8 saatten 4 saate ve 6 saatten 1 saate kadar düşmesiyle projeler çok daha hızlı ve verimli bir şekilde sonuçlanmaktadır. Çalışanların render işlemlerini Azure platformunda yaparak render işlemi için kendi iş istasyonlarını meşgul etmeden diğer çalışmalarına devam edilmesi kurumun yakaladığı bir diğer avantaj.

Yüksel Proje, rakipleri karşısında Azure ile öne geçerken işlerini güvenle yapabilmek için sunucuları ve kullanıcıları modern güvenlik servisleriyle korumaktadır. Sunuculara Azure VPN servisiyle yalnızca belirli güvenlik şartları doğrultusunda erişim sağlarken, tehditlere karşı platformun uçtan uca güvenliği için Azure Security Center ile koruma sağlayabiliyor. Azure Sentinel ile ise kontrol ve denetim anlamında derinlemesine bir görünürlük elde edebiliyorlar. Azure Sentinel ile hem yerel veri merkezindeki hem de Azure’daki sunucuların kritik olay günlüklerini toplayıp bunlarla ilgili anormallikleri tespit edebiliyor.

Grafik tabanlı hizmetler dışında yerel veri merkeziyle Azure arasında hibrit bir platform inşa ederek Azure Active Directory’nin güvenlik yeteneklerini ve Azure Monitor’ü kullanarak kullanıcılarına daha güvenli bir çalışma ortamı sunuyor. Microsoft çözümlerini uzun zamandır kullanan Yüksel Proje, CloudCan ile mimarlık ve mühendislik iş ihtiyaçlarının yanı sıra tüm birimlerin ihtiyaçlarına yanıt verecek Azure servislerini hayata geçirirken esnek, entegre ve güvenli bir dijitalleşme süreci yürütmeye devam ediyor.